Even een rondje wandelen over het Dwingelderveld en eindigen in een natuurdocumentaire waar je zelf hoofdrol in speelt. Het overkwam wandelaar Johan ten Brink, die donderdagmiddag samen met een vriend ineens werd gevolgd door een wolf. En ja: dat moment staat gewoon op video.
De ontmoeting vond plaats achter Van der Valk Spier, waar de twee over het plankenpad liepen. “Ik maakte nog een grapje over de wolf,” vertelt Ten Brink. “En toen stond er ineens echt eentje voor ons.” De wolf bleef op zo’n acht meter afstand staan. Geen Disney-momentje dus, maar reden genoeg om om te draaien en richting de auto te lopen.
Wolf besluit mee te wandelen
Dat bleek geen gek idee, want de wolf besloot hen gewoon te volgen. Ten Brink bleef opvallend rustig. Niet omdat hij het gezellig vond, maar omdat paniek zelden helpt. Hij begon te filmen, want ja: zonder beelden gelooft straks niemand je.
Op de video is te zien hoe de wolf richting zijn kuiten hapt. Geen vol contact, maar duidelijke schijnbewegingen. “Gelukkig beet hij niet door,” aldus Ten Brink. “Ik had ook niet de beste jas aan. Die leek een beetje op een schapenvachtje. Die kan ik volgende keer beter thuislaten.”
Uiteindelijk haakte de wolf af en nam de afstand weer toe. Eind goed, al goed — maar wel met een nasmaak.
‘Zeer ongewenst gedrag’
Volgens Maurice la Haye van de Zoogdiervereniging is dit gedrag allesbehalve normaal. “Een wolf hoort wild en schuw te zijn en afstand te houden van mensen.” Dat een wolf wandelaars volgt en benadert, wordt bestempeld als zeer ongewenst gedrag.
En dit was geen los incident. Op het Dwingelderveld zijn de afgelopen weken meerdere ontmoetingen met wolven gemeld. Eind november kwam een wolf al dicht bij wandelaars met honden, waarna de provincie adviseerde om honden voorlopig thuis te laten.
Van probleemsituatie naar probleemwolf
Of het telkens om dezelfde wolf gaat, is niet duidelijk. Wel spreekt de provincie inmiddels officieel van een ‘probleemsituatie’. In het landelijke wolvenplan staat dat wanneer een wolf te gewend raakt aan mensen, dit kan escaleren.
Een woordvoerder laat weten dat er wordt gekeken naar maatregelen om te voorkomen dat het dier een ‘probleemwolf’ wordt. Lukt dat niet, of zijn maatregelen niet uitvoerbaar, dan kan uiteindelijk een afschotvergunning volgen.
Drukke week voor Team Wolf
Alsof het zo moest zijn, maakte de provincie Drenthe deze week bekend dat er een afschotvergunning in voorbereiding is voor wolf GW4890m. Deze wolf viel de afgelopen periode meerdere keren schapen aan bij Beilen, zelfs achter goedgekeurde wolfwerende rasters.
Daarbovenop kwamen deze week ook nog twee wolven om het leven: één waarschijnlijk door een aanrijding, van de andere is de doodsoorzaak nog onbekend.
Kortom: het is momenteel allesbehalve rustig in wolvenland. En een onschuldig ommetje kan ineens veranderen in een moment waarop je vooral hoopt dat je jas niet lijkt op een schaap.
Plaats reactie
0 reacties