In Afghanistan is een recent gepubliceerde regel van de Taliban internationaal onder vuur komen te liggen. Volgens het nieuwe decreet is het mannen toegestaan hun vrouw te slaan, zolang zij daarbij geen botten breken en geen zichtbare, blijvende wonden achterlaten. Mensenrechtenorganisaties spreken van een “verwoestende” maatregel.
Het decreet ging vorige maand al in, maar kreeg pas deze week wereldwijde aandacht nadat het werd uitgelekt naar de Afghaanse mensenrechtengroep Rawadari. De wetstekst werd vertaald door het Afghan Analysts Network en maakt expliciet wanneer mishandeling wél strafbaar is.
Wanneer is het wél strafbaar?
Volgens de nieuwe regels kan een man alleen worden veroordeeld als hij zijn vrouw “zo ernstig mishandelt dat zij een bot breekt, een open wond oploopt of blauwe plekken krijgt”. In dat geval moet een rechter een gevangenisstraf van vijftien dagen opleggen.
Ter vergelijking: voor dierenmishandeling gelden zwaardere straffen. Op het laten vechten van honden of hanen staat bijvoorbeeld een gevangenisstraf van vijf maanden.
Dat mannen hun echtgenote mogen mishandelen is in Afghanistan al langer bekend, maar volgens mensenrechtenorganisaties zijn de regels sinds de machtsovername in 2021 niet eerder zo expliciet vastgelegd. In dat jaar trokken onder meer de Verenigde Staten en Nederland hun militairen terug en nam de Taliban de macht over.
‘Begraafplaats voor mensenrechten’
Mensenrechtenactivisten waarschuwen dat het voor vrouwen nog moeilijker wordt om naar de rechter te stappen. “Mannen hebben het recht om vrouwen volledig te overheersen”, zei mensenrechtenactivist Mahbouba Seraj tegen CNN vanuit de hoofdstad Kaboel.
De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, Volker Türk, noemde Afghanistan onder Taliban-leiding eerder “een begraafplaats voor mensenrechten”. De rechten van vrouwen en meisjes zijn de afgelopen jaren steeds verder ingeperkt. Meisjes mogen vanaf twaalf jaar niet meer naar school en vrouwen mogen in veel gevallen niet werken.
Sharia als rechtvaardiging
Volgens de Taliban zijn de nieuwe regels in overeenstemming met hun interpretatie van de islamitische sharia. Andere bepalingen in hetzelfde decreet gaan onder meer over het beledigen van Talibanleider Hibatullah Akhundzada. Wie zich daaraan schuldig maakt, riskeert 39 zweepslagen en een jaar cel.
Daarnaast is de doodstraf toegestaan voor diverse ‘overtredingen’, waaronder het verspreiden van gedachtegoed dat “in strijd is met de islam”, homoseksualiteit en iedere vorm van niet-vaginale seks.
Internationaal groeit de kritiek, maar binnen Afghanistan zelf is verzet tegen de regels nauwelijks mogelijk.
Plaats reactie
0 reacties