Het had een feestelijke aftrap moeten zijn van de Bevrijdingsfestivals in Nederland, maar in Wageningen liep het flink uit de hand. Tijdens de officiële ceremonie op het podium, waar Dick Schoof en de Poolse premier Donald Tusk naast elkaar stonden, klonk een explosie. Op beelden is te zien hoe de premier mogelijk geraakt wordt. Beveiligers grijpen direct in en evacueren beide mannen.
Even later keren zowel Schoof als Tusk terug op het podium. Daar steekt Schoof alsnog het Bevrijdingsvuur aan, waarmee officieel het startsein wordt gegeven voor de veertien Bevrijdingsfestivals in het land
Protest met ‘rode lijn’ en rode kaarten
Tijdens de ceremonie hield een groot deel van het publiek rode kaarten omhoog, met daarop de tekst Wij trekken een rode lijn. Eerder die dag hadden demonstranten deze kaarten uitgedeeld aan festivalbezoekers, als protest tegen het beleid van Schoof en het aankomende kabinet. Volgens de actievoerders weigert het kabinet “een rode lijn te trekken tegen het grootschalige geweld van Israël”, ondanks wat zij omschrijven als “overweldigend bewijs van genocide op het Palestijnse volk”.
Ook herdenking eerder verstoord
Het was de tweede keer die dag dat er protesten uitbraken in Wageningen. Tijdens de Nationale Herdenking op het 5 Mei Plein stormden activisten het podium op tijdens de speech van minister van Defensie Ruben Brekelmans. Er werden leuzen geroepen, waaronder Free Palestine. Vijf mensen werden opgepakt.
Plaats reactie
0 reacties